Łóżko na wymiar – najważniejsze zalety

Zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniego łóżka do Twojej sypialni? Szukasz inspiracji i wskazówek? W tym artykule znajdziesz praktyczne informacje na temat łóżek na wymiar – ich zalet, rodzajów i możliwości personalizacji. Przeczytaj i dowiedz się, jak stworzyć łóżko idealnie dopasowane do Twoich potrzeb!

Podstawowe informacje o łóżkach na wymiar

Łóżka na wymiar to meble zaprojektowane i wykonane specjalnie dla konkretnego klienta, zgodnie z jego indywidualnymi preferencjami i potrzebami. Dzięki temu można dostosować rozmiar, kształt i wygląd łóżka idealnie do własnej sypialni i upodobań estetycznych.

Najważniejszą zaletą łóżek na wymiar jest możliwość dopasowania ich do nietypowych wnętrz i przestrzeni. Tym samym łóżko jest idealnie wpasowane w sypialnię o skomplikowanym kształcie lub nierównych ścianach. Ponadto można zdecydować się na niestandardowy rozmiar – zarówno mniejszy niż standardowe, jak i większy dla osób bardzo wysokich.

Łóżko na wymiar daje też dużą swobodę projektowania samego mebla. Można wybrać:

 • preferowany kształt (prostokątny, zaokrąglony itp.),
 • rodzaj zagłówka,
 • materiał obicia,
 • kolorystykę.

Łóżko tworzone na zamówienie idealnie komponuje się z resztą wyposażenia sypialni.

Różne typy konstrukcji łóżek na zamówienie

Ten mebel można wykonać w różnych konstrukcjach i materiałach, aby jak najlepiej dostosować je do potrzeb i upodobań klienta.

Bardzo popularne są konstrukcje drewniane. Drewno zapewnia naturalny i elegancki wygląd oraz trwałość. Do budowy stelaży używa się zazwyczaj litego drewna:

 • dębowego,
 • bukowego,
 • sosnowego.

Możliwe jest też wykonanie łóżek z płyty laminowanej lub sklejki fornirowanej drewnopodobnym okleinowaniem.

Łóżka metalowe cieszą się popularnością ze względu na nowoczesny design. Wykonuje się je ze stali lub aluminium w różnych kolorach – od klasycznej czerni po jasne odcienie metalu. Metalowe ramy wyróżniają się smukłą, minimalistyczną formą.

Innym rozwiązaniem są konstrukcje tapicerowane z zastosowaniem pianki i tkaniny obiciowej. Tego typu łóżka mają miękką, przytulną formę i pozwalają na dowolny wybór tkanin w ulubionych kolorach i fakturach. Za tak samo interesujące należy uznać półkotapczany.

Łóżka na zamówienie mogą być wyposażone w różne dodatki funkcjonalne, jak:

 • szuflady,
 • pojemniki na pościel,
 • półki.

Pozwalają one lepiej zagospodarować przestrzeń pod łóżkiem. Możliwe jest też zastosowanie podświetlenia LED dla uzyskania efektownego nastrojowego oświetlenia.

Możliwości personalizacji wymiarów i kształtu

Łóżka na wymiar dają bardzo duże możliwości dostosowania rozmiarów do indywidualnych potrzeb klienta. Dostępne są łóżka o dowolnej długości i szerokości, z dokładnością do centymetrów. Dzięki temu osoby wysokie mogą mieć łóżko idealnie dopasowane do swojego wzrostu.

Również kształt łóżka da się personalizować. Oprócz standardowych prostokątnych kształtów popularne są łóżka z zaokrąglonymi narożnikami i bokami. Modne są modele owalne, w kształcie serca czy z nietypowymi asymetrycznymi kształtami. Daje to szerokie możliwości komponowania łóżka z resztą wyposażenia sypialni.

Łóżka na wymiar mogą mieć zagłówki o wielu wysokościach, kształtach i stylach. Można zdecydować się na brak zagłówka lub wybrać niski, prosty zagłówek lub ozdobny zagłówek tapicerowany w stylu chesterfield. Również nogi łóżka podlegają personalizacji i selekcji między nóżkami drewnianymi lub metalowymi w różnych kolorach i stylach.

Łóżka na wymiar a ergonomia i zdrowie

Łóżko idealnie dopasowane do sylwetki i upodobań użytkownika może w znaczący sposób wpłynąć na poprawę jakości snu i samopoczucia. Przede wszystkim umożliwia zachowanie prawidłowej pozycji ciała w czasie snu, co zapobiega bólom kręgosłupa, karku i obniża ryzyko nadmiernego zmęczenia po przebudzeniu.

Istotne jest też dopasowanie twardości materaca i poduszki do indywidualnych preferencji. Zbyt miękki lub zbyt twardy materac może powodować dyskomfort i pogarszać jakość snu. Łóżko tworzone na miarę pozwala wybrać idealny stopień twardości, który zapewni głęboki, regenerujący sen.

Nie bez znaczenia pozostaje odpowiednia długość łóżka. Zbyt krótkie łóżko wymusza krzywe ułożenie nóg, co obciąża stawy biodrowe i kolanowe. Łóżko idealnie dopasowane do wzrostu pozwala natomiast na pełne wyprostowanie kończyn i rozluźnienie mięśni.

Na koniec warto wspomnieć o zagłówku, który w łóżku szytym na miarę można precyzyjnie dopasować do kształtu i wysokości, tak aby zapewnić komfortową pozycję głowy i szyi. To również istotny element dbałości o zdrowy sen i samopoczucie po przebudzeniu.

Różne rozmiary łóżek na zamówienie

Oto najczęściej spotykane standardowe i niestandardowe wymiary:

 • długość: standardowa długość łóżek jednoosobowych to ok. 200 cm, a dwuosobowych ok. 180-200 cm. Na zamówienie można jednak zrobić łóżko o dowolnej, nietypowej długości, np. 220 cm dla bardzo wysokich osób;
 • szerokość: typowa szerokość to 80-90 cm w przypadku łóżek jednoosobowych i ok. 160 cm dla dwuosobowych. Możliwe jest jednak zamówienie węższych bądź szerszych łóżek, np. szerokość 70 cm dla pojedynczego łóżka w małej sypialni;
 • kształt: oprócz prostokątnych kształtów popularne są łóżka z zaokrąglonymi narożnikami i bokami. Możliwe są też nietypowe kształty, jak owalne, w kształcie serca czy asymetryczne;
 • rozmiar materaca: standardowe wymiary materacy to np. 90 x 200 cm lub 140 x 200 cm, ale można zamówić materac o dowolnym, niestandardowym wymiarze pasującym do wymiarów stelaża.

Łóżka na wymiar a aranżacja wnętrz

Łóżko na wymiar dostosowane do indywidualnych potrzeb i upodobań może stać się centralnym punktem aranżacji sypialni. Właściwie dobrane pod względem stylu, rozmiarów i materiałów wkomponuje się w całościowy projekt wnętrza i podkreśli jego charakter.

Z łóżkiem na wymiar da się stworzyć kompozycję idealnie dopasowaną do rozmiarów i kształtu pomieszczenia. Nietypowe, wydłużone bądź zaokrąglone kształty wkomponują się w nieregularne wnętrza, tworząc spójną całość. Konstrukcja może też optycznie powiększać lub pomniejszać przestrzeń.

Łóżko na wymiar daje możliwość wyboru stylu – od nowoczesnego po klasyczny. Można zdecydować się na minimalistyczną, metalową konstrukcję lub bogato rzeźbione łoże z baldachimem. Materiały – drewno, tkaniny, skóra – również pozwalają uzyskać pożądany efekt.

Nie bez znaczenia jest kolorystyka. Jasne łóżko optycznie powiększy małą sypialnię, a ciemne – wprowadzi elegancję i intymność. Odpowiednio dobrane barwy współgrają z całością wystroju. Łóżka to meble na wymiar, które mogą być wręcz dziełem sztuki ubogacającym wnętrz pod względem zarówno funkcjonalnym, jak i designerskim.

FAQ

Jakie są najważniejsze zalety zamawiania łóżka na wymiar?

Główne zalety to możliwość dostosowania do nietypowych wnętrz, dopasowanie do wzrostu użytkownika oraz swoboda projektowania wyglądu.

Jakie materiały można wybrać do budowy łóżka na zamówienie?

Najpopularniejsze to drewno, metal oraz tkaniny tapicerskie. Każdy z tych materiałów zapewnia inny charakter i styl.

Jakie funkcjonalne dodatki można zastosować w łóżku na wymiar?

Możliwe dodatki to oświetlenie LED, szuflady, półki oraz wysokiej jakości materace i poduszki.

Jak łóżko na wymiar może wpłynąć na ergonomię i zdrowie?

Dopasowane łóżko poprawia komfort snu, zapobiega bólom kręgosłupa i pozwala na pełne rozluźnienie mięśni.

Jakie nietypowe rozmiary łóżek są możliwe do wykonania na zamówienie?

Możliwa jest dowolna długość i szerokość, również nietypowe kształty jak owalne czy asymetryczne.

Typ łóżkaZaletyWady
DrewnianeNaturalny wygląd, trwałośćWymaga konserwowania
MetaloweNowoczesny design, smukła formaZimne w dotyku, może być hałaśliwe
TapicerowaneMiękkie, przytulne, duży wybór tkaninMniej trwałe niż drewniane i metalowe
Z półkami/szufladamiPozwalają lepiej wykorzystać miejsceDodatkowy koszt, utrudnione sprzątanie
Z podświetleniem LEDNastrojowe oświetlenieGeneruje dodatkowe koszty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *