Forniry meblowe

Forniry meblowe – rodzaje, właściwości, zastosowanie

W tym artykule przybliżamy różnorodność fornirów – ich podział ze względu na gatunek i strukturę drewna, rodzaje wykończeń powierzchni oraz możliwości zastosowania poszczególnych typów. Dowiesz się również, jak nadać wnętrzu niepowtarzalny charakter z ich wykorzystaniem. Zapraszamy do lektury!

Podział fornirów ze względu na gatunek drewna

Do popularnych gatunków drewna liściastego wykorzystywanych do produkcji fornirów należą:

 • dąb,
 • orzech,
 • wiśnia,
 • buk,
 • jesion,
 • klon.

Dąb jest ceniony za wytrzymałość i ciepły, brązowy kolor, a orzech wyróżnia się eleganckim, ciemnobrązowym odcieniem i słojami podkreślającymi strukturę drewna. Z kolei wiśnia i buk mają jasne, kremowe odcienie i drobną strukturę.

Jeśli chodzi o gatunki iglaste, najczęściej stosowane w fornirach to sosna i świerk. Sosna ma charakterystyczny żółtawy odcień i wyraźną strukturę słojów, świerk cechuje się zaś jasnym, kremowym kolorem i delikatnym usłojeniem. Oba gatunki są dość miękkie i łatwe w obróbce.

Klasyfikacja fornirów ze względu na strukturę drewna

Forniry można podzielić na kilka rodzajów w zależności od struktury użytego do ich produkcji drewna:

 • prostosłojne – wykonywa z drewna, w którym słoje biegną równolegle do powierzchni forniru. Taka struktura sprawia, że fornir jest stabilny i odporny na odkształcenia. Nadaje się do pokrywania dużych, płaskich powierzchni.
 • krzyżowe – produkowane z drewna, w którym słoje układa się pod kątem względem powierzchni panelu. Dzięki temu fornir jest elastyczny i można go łatwiej wyginać. Stosuje się go na zaokrąglonych elementach mebli.
 • klejone – składają się z kilku warstw drewna sklejonych ze sobą. Mogą łączyć w sobie właściwości fornirów prostosłojnych i krzyżowych. Są wytrzymałe i dobrze znoszą obciążenia. Stosuje się je w meblarstwie i budownictwie.

Wybierając fornir, zwróć uwagę na strukturę drewna, aby dopasować go do charakteru danego projektu. Od tego zależą właściwości forniru i możliwości jego zastosowania.

Rodzaje wykończeń powierzchni fornirów

Do najpopularniejszych rodzajów wykończeń fornirów należą:

 • naturalne – z widoczną naturalną strukturą drewna i niewielką obróbką powierzchni. Zwykle pokrywa je przezroczysty lakier, który podkreśla piękno słojów i usłojenia. Ten rodzaj wykończenia podkreśla naturalny charakter drewna;
 • barwione – w tym przypadku drewno jest barwione, aby uzyskać pożądany odcień. Barwniki wnikać w strukturę drewna, dzięki czemu kolor jest trwały i równomierny. Barwione forniry zachowują widoczne słoje, a przy tym mają mocniejszy i bardziej intensywny kolor;
 • oklejane folią – w tym wykończeniu na powierzchnię forniru naklejana jest folia o różnych wzorach i kolorach. Dzięki temu da się uzyskać niezwykłe efekty dekoracyjne niedostępne w naturalnym drewnie. Folie mogą imitować na przykład marmur, kamień czy skórę.
 • lakierowane – w tym wypadku na powierzchnię forniru nanoszony jest lakier, który ją uszlachetnia i zabezpiecza. Lakier może być bezbarwny lub kolorowy, błyszczący, matowy lub satynowy. Lakierowane forniry są odporne na zarysowania i łatwe w pielęgnacji.

Przy wyborze wykończenia fornirów kieruj się swoim gustem i specyfiką wnętrza. Od rodzaju wykończenia zależy ostateczny efekt wizualny i właściwości użytkowe forniru. A jeśli nie wiesz, jakie forniry powinny pokrywać Twoje meble na wymiar, z przyjemnością pomożemy Ci w podjęciu najlepszej decyzji!

Zastosowanie poszczególnych rodzajów fornirów

Forniry naturalne ze względu na widoczną strukturę drewna doskonale sprawdzą się jako wykończenie:

 • mebli,
 • drzwi,
 • schodów.

Z kolei forniry barwione i oklejane folią pozwolą Ci uzyskać modne, nowoczesne wzory i kolory, które nie występują w naturze. Stworzysz z nimi wyjątkowe, designerskie meble i elementy wystroju. Lakierowane forniry ze względu na odporność na zarysowania znajdą zaś zastosowanie jako wykończenie blatów kuchennych, stołów czy biurek.

W budownictwie forniry najczęściej wykorzystuje się do wykańczania ścian i sufitów w reprezentacyjnych pomieszczeniach:

 • holach,
 • recepcjach,
 • gabinetach.

Uzyskasz z nimi elegancki efekt drewnianej okładziny w atrakcyjnej cenie. Z uwagi na niewielką grubość pozwalają też zaoszczędzić przestrzeń.

Forniry wykorzystuje się ponadto w produkcji drobnych przedmiotów dekoracyjnych:

 • ramek,
 • pudełek,
 • figurek,
 • paneli.

Trendy w zakresie fornirów

W ostatnich latach rośnie popularność fornirów wykonanych z drewna egzotycznego, takiego jak:

 • palisander,
 • mahoń,
 • wenge,
 • heban.

Drewno egzotyczne wyróżnia się niezwykłymi wzorami słojów i kolorami, których nie spotkamy w gatunkach europejskich. Dzięki temu uzyskasz wyjątkowy, luksusowy wygląd mebli kuchennych, elementów wykończeniowych czy dekoracji.

Modne są również forniry z drewna owocowego, np. wiśni, gruszy czy jabłoni. Mają one delikatny różowawy lub beżowy odcień i subtelny wzór. Świetnie komponują się z nowoczesnymi wnętrzami utrzymanymi w jasnej kolorystyce. Coraz chętniej łączy się je z metalami, szkłem i betonem.

Rodzaj forniruZastosowanieZalety
Fornir naturalnyMeble, drzwi, schodyPodkreśla naturalny charakter drewna
Fornir barwionyNowoczesne meble i dodatkiIntensywny, trwały kolor
Fornir z foliąNowoczesne meble i dekoracjeNiestandardowe wzory i kolory
Fornir lakierowanyBlaty, stoły, biurkaOdporny na zarysowania
Fornir egzotycznyLuksusowe mebleWyjątkowe wzory i kolory

Nowością są forniry z nadrukami cyfrowymi imitującymi drewno, kamień czy skórę. Pozwalają uzyskać nieograniczone możliwości projektowe i stworzyć meble w niestandardowych wzorach. Często wykorzystuje się je w nowoczesnych, industrialnych wnętrzach.

Popularne stają się nietypowe zastosowania fornirów. Wykorzystuje się je nie tylko do wykańczania mebli i ścian, ale także lamp, akcesoriów czy dodatków. W ten sposób da się uzyskać spójny, konsekwentny styl we wnętrzu.

Jeśli i Ty doceniasz design oraz właściwości fornirów i chcesz zamówić meble kuchenne na wymiar, zlecić wykończenie sypialni czy wyposażenie biura, z przyjemnością zrealizujemy Twoje plany na najwyższym poziomie jakościowym!

Forniry meblowe – FAQ

Jakie gatunki drewna najczęściej wykorzystuje się do produkcji fornirów?

Najpopularniejsze to dąb, orzech, wiśnia i buk wśród gatunków liściastych oraz sosna i świerk wśród iglastych.

Jakie są główne zalety fornirów w porównaniu z litym drewnem?

Mniejsza grubość, łatwiejsza obróbka i możliwość uzyskania nietypowych wzorów.

Jakie rodzaje wykończeń powierzchni fornirów można wyróżnić?

Naturalne, barwione, oklejane folią i lakierowane.

Gdzie najczęściej wykorzystuje się forniry?

Do wykańczania mebli, elementów wystroju wnętrz, w budownictwie i produkcji dekoracji.

Jakie nowe trendy pojawiły się w ostatnich latach w zakresie fornirów?

Wzrost popularności gatunków egzotycznych i nowoczesnych technik nadruku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *